Zdraví by mělo být na prvním místě

Buďte v souladu s tím, co vaše tělo potřebuje. Zde najdete tipy na zdraví a pohodu, jakož i odborné rady nebo ošetření. Pamatujte – zdraví by mělo být na prvním místě.

Metoda vyhlazení vrásek – facelift

Metoda vyhlazení vrásek – facelift


Facelift je plastická operace obličeje, jejímž cílem je chirurgické omlazení obličeje a vypnutí nežádoucích vrásek. Během této operace dochází nejen k vypnutí povadlé kůže, ale také k vypnutí svalů na obličeji nebo třeba k odsátí přebytečného tuku z podbradku. Součástí faceliftu může být i plastická operace očních víček nebo úprava pokleslého čela a obočí. Díky faceliftu mohou být odstraněny nejen mimické vrásky, ale také hluboké nosoretní rýhy, tj. vrásky mezi nosem a ústy. Facelift je kosmetický zákrok, proto není možné, aby byl financován zdravotní pojišťovnou. Každý pacient si musí tuto plastickou operaci uhradit sám. Na facelift nelze vystavit neschopenku, proto je nutné, aby si pacient zajistil dovolenou. Efekt faceliftu je dlouhodobý. Faceliftem nelze zastavit proces stárnutí, je však možné ho značně oddálit. Na facelifting se zaměřují např. plastičtí chirurgové kliniky Esthé – Jan Měšťák, Karel Urban a Libor Kment nebo klinika MUDr cs.wikipedia.org. Vrbického.

Pro koho je facelift vhodný?

Facelift je vhodný hlavně pro pacienty, kteří se snaží nějakým způsobem odstranit známky stárnutí a vyžadují, aby efekt zákroku byl dlouhodobý. Této plastické operace využívají pacienti s povislou a povadlou kůží obličeje a krku. Věková hranice u faceliftu není přesně určena, je však dána zdravotním stavem pacienta. Nejčastěji tohoto zákroku využívají pacienti ve věku 30 – 60 let.

Před operací

Po důkladné konzultaci faceliftu s plastickým chirurgem je nutné provést i řadu předoperačních vyšetření. Důvodem je to, že se jedná o zákrok prováděný převážně v celkové anestezii, která s sebou může přinést řadu komplikací při zákroku. Operaci lze provádět i v tzv. analgosedaci, což je slabší forma anestezie. Pacient musí před zákrokem dodržovat určitá pravidla, aby byla vyloučena případná rizika během operace. Pacient nesmí před zákrokem minimálně šest hodin nic jíst ani pít kde. Dále by neměl pacient před zákrokem kouřit. V případě, že užívá nějaké léky, měl by se o jejich dalším užívání poradit s ošetřujícím plastickým chirurgem. Pacient by neměl asi měsíc před plánovanou operací užívat léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou a enzymatické preparáty, jako jsou například Acylpyrin, Aspyrin, Aspro, Acylcoffin, Alnagon, Defebrin, Harbureta, Mironal, Neuralgen, atd. K naplánované operaci se musí pacient dostavit zcela zdráv, bez známek virového onemocnění nebo nachlazení.

Průběh operace

Po aplikaci anestetika provede plastický chirurg řez z vlasaté části spánkové oblasti nad ušní boltec směrem dolů a obkrouží ušní lalůček. Řez pak pokračuje směrem do vlasaté části za ušní boltec, asi do poloviny ucha. Řez končí opět ve vlasaté části na začátku týlní krajiny. Kůže je jemně uvolněna od spodiny, plastický chirurg pak kůži vypne a vytáhne, případně vypne i vazivově svalové vrstvy a odřízne přebytečnou povadnou kůži. Pokud jsou součástí faceliftu i další plastické operace, provede plastický chirurg například liposukci podbradku nebo plastiku očních víček. Samotný facelift trvá 2 – 4 hodiny, pokud se kombinuje s dalšími plastickými zákroky, může trvat podstatně déle. Po sešití rány je na operovanou oblast přiložen elastický krycí obvaz.

Po operaci

Hospitalizace po faceliftu trvá jeden nebo dva dny. První den je proveden převaz, jsou odstraněny drény a vyměněn obvaz. V případě, že se neprojevily žádné pooperační komplikace a vše je v pořádku, je pacient propuštěn do domácího ošetřování. Otok po operaci je vhodné ledovat, dojde tak k jeho rychlejšímu ústupu. Asi pátý den po operaci je při kontrole sejmut obvaz hlavy, se kterým pacient odcházel z kliniky domů. Stehy z rány jsou odstraněny asi po 14 dnech. Po faceliftu se doporučuje minimálně na týden nebo dva omezit fyzické aktivity a sport. Jizva po faceliftu je nepatrná.

Výhody a nevýhody faceliftu

Některé způsoby vyhlazení vrásek jsou méně bolestivé než facelift, nemusí se při nich absolvovat složitá plastická operace a hospitalizace na klinice, ale u faceliftu je výsledek vyhlazení vrásek nejtrvalejší. Proto se musíte rozhodnout sami, kterou z metod vyhlazení vrásek zvolíte.

Rate this post