Co je to krypto peněženka? A co byste o ní měli vědět, než si ji pořídíte

Kryptoměny (jako např. Bitcoin) jsou formou digitálních peněz. Ještě donedávna byly hlavně spojovány s takzvaným temným webem (dark web), nicméně v posledních letech nabírají na síle a jejich popularita roste i mezi obyčejnými lidmi. Kryptoměny vzaly globální finanční trh útokem. Staly se oblíbenou alternativou k tradiční fiat měně vydávané státem. Kryptoměna je oproti fiat měně bezpečnější a více anonymní. Je zároveň decentralizovaná. Zvláště v dnešní době tak kryptoměny pro mnohé představují populárnější a vhodnější metodu možnosti placení.

PROČ JSOU KRYPTOMĚNY POPULÁRNÍ?

O kryptoměny a zvláště pak Bitcoin, který se od roku 2011, kdy měl hodnotu jeden dolar, vyšplhal na hodnotu téměř 60 000 dolarů v květnu 2021, se začínají stále více zajímat i investiční firmy. Bitcoin se stává skvělou investiční alternativou takových komodit jako je například zlato, protože obou komodit je na světě (nebo v oběhu) jen omezené množství a mají velkou hodnotu.

Spousty kryptoměn dokážou svou hodnotu velmi rychle znásobit za relativně krátký časový úsek, stejně rychle ji ale mohou ztratit. S růstem počtu smartphonů a všudypřítomného internetového připojení, kryptoměny zaujímají i ty, kteří by na investování dříve ani nepomysleli, nebo by neměli možnost, jak se k nějaké investici dostat. V současné době má smartphone a připojení k internetu více jak polovina obyvatel na světě a investice do kryptoměny se tak jeví snazší než investice do tradičnějších komodit.

Když chcete investovat do kryptoměny, je dobré si pro své krypto pořídit peněženku. Proč? Je totiž třeba si svou investici do kryptoměn hlídat proti hackerům a krádežím, a mít zároveň zařízení, či platformu nebo program, skrze který můžete s kryptoměnou manipulovat. Zajímá vás, jaká je ta nejlepší krypto peněženka? Která je nejbezpečnější nebo má nejpřístupnější uživatelské rozhraní? To se dozvíte níže.

PROČ SI POŘÍDIT KRYPTO PENĚŽENKU?

Vaše krypto peněženka funguje podobně jako běžný účet v bance: můžete s ní přijímat, odesílat a ukládat různé kryptoměny (v závislosti na druhu peněženky a které kryptoměny peněženka přijímá). Vaše krypto peněženka není tedy fyzickou peněženkou, ale jde o aplikaci, webovou stránku nebo hardwarové zařízení, které spravuje vaše privátní klíče.

Systém užívání kryptoměn se však liší od toho, jak zacházíme s klasickou měnou (skrze bankovní účet). Kryptoměny jsou digitální peníze, které nemají fyzickou podobu, a tudíž přístup k nim a k jejich použití se od tradiční měny liší. Záleží také, o jakou konkrétní kryptoměnu se jedná. Například pro bitcoinové transakce se používá kombinace veřejného klíče příjemce a vašeho privátního klíče, který zprostředkovává přístup k vaší veřejné bitcoinové adrese.

JAKÉ NA TRHU EXISTUJÍ POPULÁRNÍ KRYPTO PENĚŽENKY?

Krypto peněženek existuje celá řada s rozdílnými parametry, zabezpečením, uživatelským rozhraním, liší se svou dostupností nebo poplatky za transakci. Některé peněženky jsou určeny pro jedinou měnu (například jen pro Bitcoin), některé se dají použít pro více kryptoměn. Některé peněženky můžete spravovat sami a u některých vaše privátní klíče spravuje třetí strana (jak je tomu například u směnárny). Dá se tedy říci, že existuje několik typů krypto peněženek, ze kterých si můžete vybrat podle toho, co zrovna vám vyhovuje a co hledáte. V tomto článku se zaměřujeme na ty nejčastější, které jsou na trhu v současnosti k dostání.

Trezor

Peněženka Trezor z dílny české společnosti SatoshiLabs je v současnosti považována za nejbezpečnější krypto peněženku na světě díky několikastupňovému zabezpečení a uschovat si na ni můžete více jak tisícovku kryptoměn.

Trezor má formu hardwarové peněženky, pořídit si ji můžete jako malé externí zařízení, které připojíte ke svému počítači.

U hardwarové peněženky si musíte dávat pozor, abyste měli pečlivě vytvořenou zálohu svých hesel skrze tzv. recovery seed. Pokud by se totiž stalo, že zařízení ztratíte nebo vám ho někdo ukradne, právě tato záloha vám pomůže se ke své kryptoměně zpátky dostat s novým Trezorem. Bez ní byste se k ní dostávali jen velmi obtížně. 

Ledger

Stejně jako Trezor, i Ledger Nano je externí hardwarové zařízení, které připojíte k počítači. Vašim kryptoměnám poskytuje vysokou míru zabezpečení. Jeho nejnovější verze nabízí i připojení přes Bluetooth.

Stejně jako u jakékoliv jiné hardwarové peněženky, i u Ledgeru si musíte řádně zálohovat svůj recovery seed, abyste v případě ztráty nebo krádeže měli možnost získat opětovný přístup ke své kryptoměně.

Coinbase

Oproti Trezoru a Ledgeru, které mají formu fyzického zařízení, Coinbase je online platformou a zároveň směnárnou. Coinbase má přístupem přes aplikaci (pro Android i iPhone) či webové rozhraní. Z těch známějších kryptoměn peněženka podporuje Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin a mnoho dalších. 

V případě Coinbase nevlastníte privátní klíč, využíváte přímo jejich systému, který je velmi populární díky jejich uživatelskému rozhraní. 

Je to však právě směnárna jako Coinbase, která vyvolává stále určité obavy. Jsou tací, kteří si pamatují na krach japonské burzy Mt. Gox, která na začátku 10. let 21. století ovládala 70 % světových bitcoinových transakcí, čímž se stala největším bitcoinovým zprostředkovatelem a největší bitcoinovou burzou na světě. O několik let později však zbankrotovala a její uživatelé tehdy přišli o své investice v hodnotě téměř půl miliardy dolarů. Bitcoiny byly tehdy postupně kradeny přímo z Mt. Gox krypto peněženky. Jde však o lekci v historii, ze které se nynější giganti poučili a neprůstřelné zabezpečení stejně jako neustálý update uživatelského rozhraní je naprostou samozřejmostí.

Coinomi

Coinomi má oproti Coinbase lehce složitější uživatelské rozhraní, pyšnit se však může množstvím nabízených funkcí, a představuje tak populární alternativu pro lehce zkušenější milovníky mobilních krypto peněženek. Dostupná je jak pro Android, tak iPhone. Stejně jako ostatní zmíněné, i tato peněženka nabízí vysokou míru zabezpečení a anonymity. Své privátní klíče si nosíte s sebou v telefonu, takže je máte vždy u sebe. V případě ztráty či krádeže telefonu je opět mít dobře udělanou zálohu a pomocí seedu si tak můžete peněženku obnovit na jiném telefonu.

Electrum

Peněženka Electrum je dostupná v mobilní a desktopové verzi a dokáže komunikovat i s fyzickými peněženkami, jako je třeba Trezor. Vaše privátní klíče jsou uschovány v souboru na vašem počítači nebo smartphonu. Electrum je dostupná pro Windows, Mac OSX, Linux a Android.

Jako u jiných alternativních investic, i u kryptoměn si člověk musí být vědom toho, že dokážou být velmi volatilní (pokud nejde o tzv. stablecoiny, jejichž hodnota je relativně stabilní) a investovat byste do nich měli s vědomím, že můžete o hodnotu své kryptoměny velmi rychle přijít. Případně byste měli počítat s tím, že jde o dlouhodobou investici, na svou kryptoměnu nesahat a nechat ji dlouhodobě zhodnotit ve své krypto peněžence. V takovém případě jsou kryptoměny optimální investiční příležitostí.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Jaká je nejlepší krypto peněženka?

Záleží, jaké jsou vaše priority a co všechno od své peněženky očekáváte. Externí fyzické peněženky jako Trezor nebo Ledger, které se pomocí kabelu nebo Bluetooth připojí k počítači nebo smartphonu, jsou nejbezpečnější. Tato zařízení si však musíte koupit a jejich cena se pohybuje mezi 1 000 a 5 000 Kč. Dostupnost přes mobilní aplikaci a počítač je také jednou z priorit při výběru krypto peněženky, což vám poskytne například směnárna Coinbase. Ta však není tak bezpečná jako třeba mobilní peněženky Coinomi či Trust Wallet.

Jaká je nejlepší krypto peněženka do mobilu?

Výběr je široký a závisí hlavně na vašem očekávání ohledně zabezpečení, druhu kryptoměny, kterou na ni chcete vložit, nebo na uživatelském rozhraní. My doporučujeme peněženku Coinomi či Trust Wallet.

Jaká je nejlepší fyzická krypto peněženka?

V praxi funguje každá hardwarová peněženka v podstatě stejně, vložíte na ni zakoupenou kryptoměnu a o víc se už nemusíte starat. Některé vás však vyjdou levněji, jako například Ledger Nano S. Oproti tomu Trezor, který je sice dražší, vám na oplátku nabídne další výhody, jako například příjemnější uživatelské rozhraní v českém jazyce, se softwarem založeným na tzv. open source, tedy veřejně přístupném zdrojovém kódu. To v praxi znamená, že kdokoliv může zkontrolovat, zda se v softwaru nenachází nějaký problém nebo bug.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]