Co je to registr dlužníků?

Víte, co je to registr dlužníků? S tímto pojmeme se zájemce o půjčku setkává často. Bankovní i nebankovní společnosti, ale i poskytovatelé dalších služeb (energetické společnosti, mobilní operátoři) potřebují mít možnost sdílet informace o zákaznících a jejich případných dluzích a dalších závazcích. A právě proto vzniklo několik registrů, do kterých se dostane každý, kdo má nějakou půjčku, úvěr, nebo jakýkoliv nesplacený závazek.

Pozor, nezaměňujte však pojem „být v registru“ s označením nedůvěryhodného dlužníka. V registrech jsou totiž uvedeni i bezproblémoví klienti, kteří včas včas splácí své závazky, které mají vůči společnosti, jež jim poskytla půjčku.

Registr SOLUS

Že nevíte, co to ten SOLUS je? SOLUS je zkratka, která znamená Sdružení na Ochranu Leasingu a Uvěrů Spotřebitelům. SOLUS vzniklo v roce 1999 a sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů a oblastí. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií ale i mnohé další společnosti. Mezi sebou pak tyto společnosti sdílí informace o dlužnících, splácení a o poskytnutých úvěrech. Součástí tohoto registru je právě i pozitivní registr, který zahrnuje klienty s dobrou platební morálkou, kteřé své závazky splácejí. O výpis z registru SOLUS může zažádat kdokoliv, cena je 218 Kč za výpis poštou, nebo 99 Kč za SMS výpis (nejdřív musíte za 98 Kč získat poštou unikátní SIN kód).

NRKI – Nebankovní registr klientských informací

Od července roku 2005 funguje u nás další registr, který sdružuje poskytovatele leasingových a splátkových společností (LLcB – Leasing & Loan credit Bureau). Sdílí údaje vypovídající o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce svých klientů. Využíván je také při žádostech o nejrůznější spotřebitelské úvěry, např. na rekonstrukci bytu a dotazuje se do něj i bankovní společnost při Vaší žádosti o úvěr nebo jakoukoliv hypotéku.

BRKI – Bankovní registr klientských informací

Obdobně jako NRKI funguje i tento velmi podobně registr. Registr BRKI obsahuje data pouze o fyzických osobách (i podnikajících). V registru jsou ti, kteří mají například hypotéku, stavební spoření, spotřebitelský úvěr, kontokorent, kreditní kartu nebo třeba povolený debet. V registru jsou také vedeny fyzické osoby, které o úvěr či o vydání kreditní karty teprve žádají (neschválené, nebo klientech odmítnuté úvěry jsou evidovány 6 až 12 měsíců, poté jsou automaticky vymazány). Jsou zde ale vedeny i již splacené závazky.

Do všech registrů se banky mohou podívat i bez Vašeho souhlasu. Pokud nechcete, aby někdo kontroloval vaše závazky, zažádejte si jednoduše o půjčku bez registru. Tedy o Ferratum půjčku na těchto stránkách.